arrow_upward
Data dodania wpisu: 1 czerwca 2020

Koncepcja Wewnętrznego Dziecka to w istocie metafora wykorzystywana w psychoterapii, przy użyciu której możemy zajrzeć w głąb siebie i lepiej zrozumieć emocje, które nam towarzyszą w codziennym życiu. Na podstawie naszych doświadczeń z okresu dzieciństwa i dorastania powstały różne schematy, czyli pewne wzorce, zgodnie z którymi uczymy się patrzeć na świat, siebie i innych ludzi. Kształtują się one na bazie  tego, czy nasze podstawowe psychologiczne potrzeby były adekwatnie zaspokajane. Z tymi wzorcami wchodzimy w dorosłe życie. Kiedy się aktywują – odczuwamy niemal identyczne emocje jak w przeszłości.  Odkrywając w sobie Wewnętrzne Dziecko i troszcząc się o Nie, możesz nauczyć się lepiej zaspokajać swoje podstawowe potrzeby emocjonalne i bardziej adekwatnie dbać o swoje uczucia.

Każdy z nas nosi w sobie Dziecko Wrażliwe

Twoje Wewnętrzne Dziecko ma różne oblicza – może być wrażliwe, może się złościć lub być impulsywne. Może też być radosne i spontaniczne. Na szczególną uwagę zasługuje tryb Dziecka Wrażliwego. Kiedy w nim jesteśmy możemy czuć dojmujący smutek, żal, bezsilność. Możemy czuć się samotni, zagubieni. Może też towarzyszyć nam wstyd czy poczucie gorszości, bycia niewystarczającym, nie takim jak trzeba. Te emocje nierzadko wydają się być silniejsze niż sytuacja mogłaby na to wskazywać. Jest to sygnał, że najprawdopodobniej uruchomił się nasz tryb Wrażliwego Dziecka i nasze potrzeby – tak samo jak w dzieciństwie – nie zostały zaspokojone. W związku z tym możemy czuć, że nie jesteśmy wystarczająco kochani, że nikt się o nas nie troszczy lub że ze wszystkim zostajemy sami. Możemy czuć się krytykowani, wyśmiewani, nie traktowani poważnie. Możemy czuć, że nie damy rady, że wszystko pójdzie źle, że jesteśmy słabi i sobie nie poradzimy.

Uświadomienie sobie tego oraz znalezienie źródeł naszych reakcji, może natomiast przyczynić się do trafniejszego zrozumienia emocji, które nam towarzyszą. To pierwszy krok w terapii schematów, której celem jest lepsze poznanie i zrozumienie siebie, a następnie poszukanie wspólnie z terapeutą takich dróg, rozwiązań, które będą nam lepiej służyć w życiu.

Jak zaopiekować się Wewnętrznym Dzieckiem?

Tryb Dziecka Wrażliwego może nam towarzyszyć w różnych sytuacjach – poczucie bezradności i zagubienia u każdego mogą być wywołane przez inny czynnik. Za każdym razem będzie to uzależnione od indywidualnych przeżyć, których doświadczyliśmy w okresie dzieciństwa i tego co nas ukształtowało w toku dorastania. Każdemu komu trudno radzić sobie ze swoimi uczuciami, zachowaniami, relacjami z innymi ludźmi chciałby je zrozumieć, wyciszyć lub nauczyć się z nimi harmonijnie koegzystować polecamy profesjonalną pomoc w gabinecie terapeutycznym. Doświadczony psycholog pokaże, jak radzić sobie z emocjami oraz wskaże, jak zaopiekować się Wewnętrznym Dzieckiem, które jest w każdym z nas. Terapia schematów jest podejściem, które może być bardzo pomocne i które przyczyni się do tego, że jakość naszego życia będzie zupełnie inna.

wróć na bloga

ZAPRASZAMY DO KONTAKTU

CENTRUM DOBRYCH MYŚLI

Telefon do CENTRUM DOBRYCH MYŚLI

Adres email CENTRUM DOBRYCH MYŚLI

Adres CENTRUM DOBRYCH MYŚLI ul. Saska 12E/30, 30-720 Kraków, woj. małopolskie

Konsultacje psychologiczne NIP: 5532298020

Konsultacje psychologiczne REGON: 369744938

Konsultacje psychologiczne KONTO BANKOWE NEST BANK: 91 2530 0008 2062 1066 6269 0001