Centrum Dobrych Myśli
arrow_upward

Agnieszka
Krzeszowiak

Liceum – okres, w którym trzeba się określić i wybrać swój zawód albo przynajmniej mniej więcej rzeczy które mnie interesują. Jestem w klasie biol-chem-fiz, wszyscy namawiają mnie na studia medyczne, też mi się bardzo podoba ten kierunek, ale niestety jestem zbyt słaba z chemii więc szybko się orientuje, że ten kierunek odpada. Zastanawiam się co mogę wybrać, dostrzegam, że od gimnazjum razem z kuzynką czytamy mnóstwo książek dla młodzieży poświęconej tematyce uzależnień później dzięki koleżance z liceum zaczynam interesować się filozofią, czytam Świat Zofii, pojawia się też przedstawiciel psychologii.

Pamiętam szczególnie moment, kiedy na urodziny wybierałam dla niej książkę- Dziewczyna z pomarańczami autorstwa Josteina Gaardera- świetna książka. Cytat z tej książki stał się dla mnie mottem, które przypominam sobie do dziś – „Kto nie żyje nigdy tu i teraz, ten nie żyje nigdy. Co wybierasz?”. Pamiętam, że ten cytat zrobił dla mnie wtedy ogromne wrażenie, dyskutowałyśmy o nim z przyjaciółką wiele godzin. Obecnie też robi na mnie wrażenie, bo codziennie łapie się na tym jak łatwo można uciekać w myślach do przeszłości albo przyszłości i nie żyć tu i teraz.

Po zdaniu sobie sprawy z zainteresowań i tego, że lubię rozmawiać z ludźmi, że umiem ich słuchać i że sama mam wiele wątpliwości i trudności, które chciałabym zrozumieć i rozwiązać decyduję się na kierunek psychologia. Mój wybór nie spotyka się aprobatą, słyszę zdania, że co to za kierunek, co ja będę po tym robić, gdzie pracować, że to może i ciekawe, ale jako hobby a nie zawód. Sama zaczynam mieć coraz więcej wątpliwości, ale upieram się przy swoim i wybieram psychologie w Krakowie.

Ukończyłam psychologie stosowaną na UJ, następnie zaczęłam równocześnie Szkołę Psychoterapii Uzależnień na SWPS w Katowicach oraz kurs Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej w Krakowie. Ciężko było mi pogodzić dwie szkoły na raz i wybrałam wtedy psychoterapie uzależnień. Dlaczego? Głownie dlatego, że miałam świetne zajęcia z uzależnień behawioralnych, m.in. z hazardu i od razu poczułam, że to ten obszar, w którym chciałabym się rozwijać i pracować. Swoje doświadczenie zdobywałam w Poradniach Leczenia Uzależnień i na Oddziałach Dziennych Leczenia Uzależnień, to był wspaniały okres, miałam okazję pracować w fantastycznym teamie terapeutów, od których wiele się nauczyłam. Od tego czasu pomagam osobom, które podejrzewają, że mają trudność w różnych sferach życia związanych z używaniem alkoholu, narkotyków, leków, hazardu w powrocie do efektywnego funkcjonowania. Pracuję także z bliskimi osób uzależnionych.

W 2020r obroniłam certyfikat z psychoterapii uzależnień, miałam myśl, że na tym zakończę swoją edukację. Jednak w pracy z pacjentami zauważałam, że brakuje mi narzędzi do pracy, innych perspektyw i zaczęłam ponownie rozważać rozpoczęcie 4letniej szkoły psychoterapii. Trudno było mi wybrać nurt, bo w swojej pracy korzystałam z różnych podejść, ale ostatecznie najbliżej jest mi do nurtu poznawczo-behawioralnego i taką podjęłam decyzję. Obecnie jestem na 3 roku szkolenia i widzę jak dużo umiejętności dała mi szkoła co mogę wykorzystywać w swojej pracy z pacjentem.

Na pewno to co zrozumiałam przez te lata edukacji to to, że w tym zawodzie nie ma sufitu, jeśli chodzi o etap edukacji na którym można się zatrzymać, im więcej czytam, uczę się, to odkrywam jak wiele rzeczy nie wiem i jak człowiek jest skomplikowaną istotą i to jest zarazem najbardziej trudne i fascynujące w tej pracy.

Pracując z pacjentami dostrzegam jak wiele osób zmaga się z objawami lęku i depresji. Często są one powiązane z objawami somatycznymi (dolegliwości ze strony układu pokarmowego, bóle głowy, problemy z tarczycą i inne). To skłoniło mnie do zainteresowania się wpływem mikrobiomu na funkcjonowanie poznawcze i emocjonalne oraz psychosomatykę.

Osoby, które się zgłaszają, często przeżywają ogromne poczucie winy, bezsilność związaną ze swoimi dolegliwościami i poczuciem, że już nic nie jest w stanie im pomóc. Dlatego w mojej pracy najważniejsze są emocje z jakimi osoba się zgłasza, to żeby zintegrować wszystkie czynniki jakie mogą mieć wpływ na jej jakość i satysfakcje z życia, środowisko, w którym przyszło jej dorastać, potrzeby, marzenia i znaczenie jakie nadaje wydarzeniom ze swojego życia. W gabinecie i poza nim kieruje się szacunkiem do drugiego człowieka, jego wartością i wiarą w jego możliwości.

ZAPRASZAMY DO KONTAKTU

CENTRUM DOBRYCH MYŚLI

Telefon do CENTRUM DOBRYCH MYŚLI

Adres email CENTRUM DOBRYCH MYŚLI

Adres CENTRUM DOBRYCH MYŚLI ul. Saska 12E/30, 30-720 Kraków, woj. małopolskie

Konsultacje psychologiczne NIP: 5532298020

Konsultacje psychologiczne REGON: 369744938

Konsultacje psychologiczne KONTO BANKOWE NEST BANK: 91 2530 0008 2062 1066 6269 0001