arrow_upward
Data dodania wpisu: 17 czerwca 2022

Żyjemy w świecie, w którym dzień przeplata się z nocą, a chmury często zakrywają słońce. Podobnie jest z psychiką. Raz doświadczamy radości, aby potem czuć cierpienie. Ten stan jest nieunikniony, jednak można go zrozumieć i nauczyć sobie z nim radzić.

Czym jest cierpienie?

W ten sposób określa się stan odczuwania bólu, zarówno fizycznego, jak i psychicznego, na którym to skupimy się w tym materiale. Często towarzyszy mu pojawianie się wielu negatywnych emocji takich, jak strach, lęk, żal, tęsknota.

Kiedy doświadcza się cierpienia?

Jest to kwestia bardzo indywidualna. Czasami przyczyną jest rozstanie, śmierć bliskiej osoby, śmierć zwierzęcia, zwolnienie z pracy. Ból psychiczny często powstaje na skutek niezaspokojenia pragnień lub utarty, tego, co najważniejsze w życiu danej osoby. Może być wynikiem:

  • relacji międzyludzkich – skrzywdzenia przez ukochaną osobę, zdrady, porzucenia, śmierci bliskiej osoby;
  • braku relacji z drugim człowiekiem – nieodwzajemnionej miłości, samotności, odrzucenia przez społeczeństwo;
  • tragicznych zdarzeń losowych – utraty zdrowia, dobytku, ulubionej pracy czy perspektyw na wymarzoną karierę, itp.;
  • zła obecnego w świecie;
  • utraty sensu życia;
  • i wielu innych przyczyn.

Czy trzeba cierpieć?

Kiedyś ten stan był postrzegany jako naturalna kolej rzeczy i część życia człowieka, a także jako forma oczyszczenia lub konieczność, która prowadziła do doskonalenia, wyzbycia się słabości i osiągnięcia wyższego celu. Dziś wiemy, że cierpienie jest nieuniknione, ale nie należy mu się biernie poddawać i bagatelizować, gdyż może prowadzić do pogorszenia zdrowia psychicznego.

Jak sobie z nim radzić?

Najpierw należy je zaakceptować. Świadomość, że coś się dzieje jest pierwszym krokiem do znalezienia rozwiązania problemu. Następnie trzeba poszukać przyczyny swojej rozpaczy, bo to od niej zależy dalszy sposób działania. Warto też pamiętać, że każdy jest inny i potrzebuje innych sposobów radzenia sobie z boleścią. Niektórzy znajdują pocieszenie i pomoc w religii lub filozofii. U innych osób sprawdza się terapia, dla jeszcze innych kluczowe będzie znalezienie nowego celu w życiu. Wiele osób będzie potrzebowało wsparcia emocjonalnego i bliskości rodziny lub
przyjaciół.

wróć na bloga

ZAPRASZAMY DO KONTAKTU

CENTRUM DOBRYCH MYŚLI

Telefon do CENTRUM DOBRYCH MYŚLI

Adres email CENTRUM DOBRYCH MYŚLI

Adres CENTRUM DOBRYCH MYŚLI ul. Saska 12E/30, 30-720 Kraków, woj. małopolskie

Konsultacje psychologiczne NIP: 5532298020

Konsultacje psychologiczne REGON: 369744938

Konsultacje psychologiczne KONTO BANKOWE NEST BANK: 91 2530 0008 2062 1066 6269 0001


UMÓW WIZYTĘ