Strona główna / Aktualności / Dynamika życia w rodzinie
Mówiliśmy już o tym, że podstawowa wspólnota, w której rodzi się i wychowuje człowiek, ma wpływ na jego funkcjonowanie oraz rozwój. Wspomnieliśmy też, że nie w każdym środowisku proces ten odbywa się poprawnie. Od czego więc to zależy? Kluczowa w całym procesie jest dynamika życia w rodzinie, czyli wszystkie interakcje i relacje między poszczególnymi członkami danej wspólnoty.
Interakcje te tworzą się zawsze, ale są zależne od różnych czynników, m.in. ilości członków we wspólnocie. Im więcej osób, tym więcej różnorodnych i intensywnych interakcji. Inne interakcje budują się między samotną matką z dzieckiem, a inne w rodzinie zastępczej czy między bezdzietnymi parami. W zależności od tego, jakiego rodzaju dynamika pojawia się w życiu rodziny, może ona funkcjonować poprawnie lub być dysfunkcyjna.
W tego typu wspólnocie można wyróżnić trzy główne elementy. Wspólnota zdrowa:
Tego typu wspólnota objawia się przede wszystkim częstym występowaniem jednego (lub większej ilości) czynników takich, jak kłótnie, krytyka, manipulacja czy kontrola. Pojawia się w niej brak poczucia jedności, empatii, a także wyobcowanie i brak poczucia bezpieczeństwa. Wspólnota dysfunkcyjna może (ale nie musi) być patologiczna. Mogą w niej występować nałogi czy przemoc fizyczna, psychiczna lub seksualna.
Przyczyny pojawiania się interakcji dysfunkcyjnych są różne, a problemy mogą mieć źródła w uzależnieniach, niezdrowych zachowanych jednostek, za dużych wymaganiach czy nieefektywnej komunikacji. Często przyczynami są problemy zdrowotne lub finansowe.
CENTRUM DOBRYCH MYŚLI
ul. Saska 12E/30, 30-720 Kraków, woj. małopolskie
NIP: 5532298020
REGON: 369744938
KONTO BANKOWE NEST BANK: 91 2530 0008 2062 1066 6269 0001