arrow_upward
Data dodania wpisu: 9 sierpnia 2021

Każdego dnia troszczymy się o bliskich. Wspieramy ich w dążeniu do celów, pocieszamy i cieszymy się z osiągnięć. Jesteśmy dla nich wyrozumiali i nie kwestionujemy ich wartości. A co z nami? Czy w podobny sposób traktujemy osobę, którą widzimy w lustrze? Niestety czasami zaakceptowanie jej nie przychodzi łatwo. Więc jak pokochać siebie? Jak docenić to, kim się jest?

Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Dlaczego pokochanie siebie bywa trudne?

Ta miłość bywa wyzwaniem z wielu powodów. Bywa, że ma na to wpływ postawa rodziców. Być może nieświadomie wymagali za dużo, porównywali z rodzeństwem etc. Tego typu zachowania mogą budować krytyczne myślenie wobec siebie i swoich dokonań. Niekiedy prowadzi to do kształtowania perfekcjonizmu, który powoduje niską samoocenę, np. gdy nie uda się osiągnąć celu.

Na niewystarczające kochanie osoby, którą się jest, może wpływać także społeczeństwo, kultura lub media
społecznościowe, które kreują wzorce wyglądu i zachowań. Niedopasowanie do obowiązujących ram może skutkować obniżonym poczuciem własnej wartości, częstym niezadowoleniem ze swojej osobowości czy osiągnięć, a w efekcie problemami z kochaniem siebie.

Czas na zmiany!

Pamiętaj, że polubienie osoby, którą jesteś, to proces, czasem długa podróż. Zmiany nie przyjdą z dnia na dzień, ale warto wprowadzać je już dziś, najlepiej małymi krokami. Żeby pokochać siebie:

  • zadbaj o ciało – zdrowo jedz, uprawiaj sporty, długo śpij;
  • doceniaj emocje – zaakceptuj to, że je odczuwasz. To naturalne reakcje, które pokazują, co daje Ci satysfakcję, co nie. Jeśli się ich nauczysz, łatwiej będzie Ci powiedzieć “nie” w pewnych sytuacjach i “tak” w innych!
  • wyrażaj to, kim jesteś – rób to, co lubisz, czytaj książki, spaceruj, rób zdjęcia świata. Doskonal się w dziedzinie, która sprawia, że masz uśmiech na twarzy! To da wiele satysfakcji!
  • traktuj się z cierpliwością i wyrozumiałością – zmiany wymagają czasu, wiele razy coś się nie uda. Pamiętaj, że jeśli coś nie wyjdzie, możesz zacząć jeszcze raz;
  • nie porównuj się z innymi – każdy ma inne możliwości, aspiracje i warunki do realizacji celów. Miej satysfakcję ze swoich osiągnięć. Dzięki temu zauważysz postępy i je docenisz!

wróć na bloga

ZAPRASZAMY DO KONTAKTU

CENTRUM DOBRYCH MYŚLI

Telefon do CENTRUM DOBRYCH MYŚLI

Adres email CENTRUM DOBRYCH MYŚLI

Adres CENTRUM DOBRYCH MYŚLI ul. Saska 12E/30, 30-720 Kraków, woj. małopolskie

Konsultacje psychologiczne NIP: 5532298020

Konsultacje psychologiczne REGON: 369744938

Konsultacje psychologiczne KONTO BANKOWE NEST BANK: 91 2530 0008 2062 1066 6269 0001


Call Now Button