arrow_upward
Data dodania wpisu: 29 września 2020

Kiedy za oknem szybko robi się ciemno, a na niebie, zamiast słońca widać deszczowe chmury, u części osób można zaobserwować objawy obniżonego nastroju i gorszego samopoczucia. W okresie jesienno-zimowym do gabinetów psychoterapii trafiają Osoby, które cierpią sezonowe zaburzenie afektywne, zwane potocznie depresją sezonową. Kiedy smutek, rozdrażnienie, brak siły i motywacji do codziennego funkcjonowania lub inne konsekwencje epizodu depresyjnego wywołanego zmianą pogody przekraczają nasze możliwości radzenia sobie, pomocna może być psychoterapia, terapia światłem bądź środki farmakologiczne. Każdorazowo sposób leczenia powinien być dostosowany do  konkretnej Osoby.

Przyczyny jesiennej depresji

Szacuje się, że na zaburzenia sezonowe tego typu częściej chorują kobiety. Nie oznacza to, że problem nie dotyka mężczyzn czy dzieci. Oni również mierzą się z tzw. depresją jesienną, lecz zjawisko w ich przypadku ma mniejszą skalę.

Dokładne przyczyny odczuwania sezonowego obniżonego nastroju nie są znane, ale badacze podejrzewają, że smutek pojawiający się wraz z nadejściem jesieni może mieć charakter ewolucyjny i być związany z naturalnym rytmem pór roku. Na miesiące jesienno-zimowe przypadał dawniej okres mniejszej aktywności człowieka, zaś dzisiejsze sezonowe zaburzenia depresyjne mogą być tego pokłosiem.

Brak światła słonecznego obniża nastrój

Bezpośredniej przyczyny choroby afektywnej sezonowej upatruje się przede wszystkim w ograniczonym dostępie do naturalnego światła słonecznego, który wiosną i latem odpowiada za poprawną pracę neuroprzekaźników w obrębie ośrodkowego układu nerwowego. Za najczęstsze zaś objawy tzw. jesiennej depresji uważa się uczucie smutku, lęku, obniżoną aktywność i koncentrację, przewlekłe zmęczenie czy wzmożoną senność i zniechęcenie.

Leczenie

Psychoterapia przeprowadzona w profesjonalnym gabinecie może załagodzić skutki odczuwanego epizodu depresyjnego.

U części pacjentów zaleca się stosowanie fototerapii, która polega na naświetlaniu specjalną lampą imitującą światło zbliżone do naturalnego. W trudnych przypadkach, np. wówczas, kiedy zaburzenie ma negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie Osoby  zaleca się farmakoterapię. U części Osób objawy sezonowej depresji ustępują wraz z nadejściem wiosny.

wróć na bloga

ZAPRASZAMY DO KONTAKTU

CENTRUM DOBRYCH MYŚLI

Telefon do CENTRUM DOBRYCH MYŚLI

Adres email CENTRUM DOBRYCH MYŚLI

Adres CENTRUM DOBRYCH MYŚLI ul. Saska 12E/30, 30-720 Kraków, woj. małopolskie

Konsultacje psychologiczne NIP: 5532298020

Konsultacje psychologiczne REGON: 369744938

Konsultacje psychologiczne KONTO BANKOWE NEST BANK: 91 2530 0008 2062 1066 6269 0001


Call Now Button