arrow_upward
Data dodania wpisu: 26 lipca 2021

Przykład z praktyki – Niezaspokojonej potrzeby realistycznych granic

Pan Rafał wychował się w małym mieście. Na co dzień rodzice pracowali w fabryce. Przynosiło to dochody pozwalające  na skromne życie. Ojciec Pana Rafała był alkoholikiem. Zdarzało się, że sam lub razem z mamą musieli go przyprowadzać do domu, bo leżał pijany w jakimś rowie. Mamie też zdarzało się sięgać po alkohol. Czasem u niego w domu odbywały się libacje alkoholowe. Bardzo się wówczas wstydził – swojego domu, rodziców i siebie.

Rodzice nie interesowali się tym, czym zajmuje się ich syn na co dzień. Nie miał żadnych obowiązków domowych, mógł wracać do domu o dowolnej godzinie. Chwalił się kolegom, że ma w domu pełen luz. Uczył się przeciętnie, zdawał z klasy do klasy, nie przeznaczał dużo czasu na naukę.

Pan Rafał ma obecnie 23 lata. Zgłosił się na psychoterapię, bo „nie może znaleźć swojego miejsca”. Ukończył technikum mechaniczne, ale nie zdał matury. Planuje to zrobić w tym roku, choć ciężko mu się zmotywować do nauki. Często też zmienia pracę z różnych powodów – albo nie pasują mu godziny, albo „szef się czepia” albo koledzy „jacyś dziwni”. Mieszka wciąż w swoim rodzinnym domu (rodzice nie żyją) i dojeżdża do ewentualnej pracy do większego miasta. Nie ma dziewczyny, „bo go nie stać”.

Pan Rafał ma niezaspokojonych wiele potrzeb, w tym potrzeby realistycznych granic.

Niezaspokojenie potrzeby realistycznych granic przejawia się m.in. tym, że trudno mu wytrwać w wykonywaniu obowiązkowych czynności (np. nauka), szybko się nudzi w codziennej rutynie (stąd m.in. częste zmiany pracy) łatwo się zniechęca, odkłada różne zadania na później.

W jego przypadku ta potrzeba nie została zaspokojona, ponieważ rodzice nie interesowali się tym, co robił Pan Rafał, gdy był dzieckiem. Nie uczyli go systematyczności, nie pomagali w byciu wytrwałym. Sami też nie byli wzorem do naśladowania w tym aspekcie.

wróć na bloga

ZAPRASZAMY DO KONTAKTU

CENTRUM DOBRYCH MYŚLI

Telefon do CENTRUM DOBRYCH MYŚLI

Adres email CENTRUM DOBRYCH MYŚLI

Adres CENTRUM DOBRYCH MYŚLI ul. Płaszowska 57, 30-713 Kraków, woj. małopolskie

Konsultacje psychologiczne NIP: 5532298020

Konsultacje psychologiczne REGON: 369744938

Konsultacje psychologiczne KONTO BANKOWE NEST BANK: 91 2530 0008 2062 1066 6269 0001