arrow_upward
Data dodania wpisu: 8 listopada 2020

Klasyczne formy gier hazardowych dostępne są w kasynach, zakładach bukmacherskich, kolekturach, oraz poprzez udział w loteriach. Obecnie internet jest głównym miejsce gdzie zostały przeniesione różnego rodzaju formy hazardu. Inicjacja hazardowa odbywa się w coraz młodszym wieku co podnosi ryzyko zachorowania w  przyszłości.  Amerykańska klasyfikacja chorób DSM IV szacuje, że około 1% populacji cierpi na to schorzenie a kolejne 3% jest nim poważnie zagrożone.

Na początku warto poznać najczęstsze mity na temat hazardu, które utrudniają rozpoznawanie problemu a których to przekonań używają same osoby uzależnione w obronie swojego grania.

MIT: Nałogowym hazardzistą jest osoba grająca codziennie.

Ludzie którzy popadają w patologiczny hazard grają początkowo co jakiś czas. Wraz z rozwoje choroby częstość grania oraz stawek za jakie grają narasta. Dowodami na uzależnienie nie jest częstość grania a pojawiające się przez granie kłopoty, które dotyczą wielu obszarów życia oraz to, że Osoba kontynuuje granie pomimo oczywistych szkód jakie u niej występują w związku z graniem.

MIT: Uzależnić się można tylko od hazardu w kasynie, natomiast loterie, zdrapki czy zakłady bukmacherskie to bezpieczna rozrywka.

Hazard kojarzy się przeważnie z kasynem, automatami, karta­mi czy ruletką. Z tego właśnie wynika problem minimalizowania ryzyka uzależnienia od innego rodzaju gier, które w powszechnej opinii nie stanowią hazardu. Przedstawiony stereotyp sprawia, że większość osób nie bierze pod uwagę ryzyka powstania nałogu przy częstym obstawianiu  np. zakładów sportowych czy kupowania zdrapek, kuponów loterii. Hazard jest nie tylko w kasynie. Wysyłanie kuponu loterii to też hazard, który wywołuje stany napięcia, czy silnych emocji.  Cena kuponu nie ma tu znaczenia. Gracz czeka w napięciu na losowanie. Myśli, co zrobi z wygraną. Wprowa­dza się w stany nierealne, uruchamia się mechanizm marzeniowego planowania. Na leczenie zgłaszają się Osoby, których nałóg często rozpoczął się od loterii, a potem wraz z rozwojem uzależnienia zmieniają rodzaj gier i stawek za które grają.

MIT: Granie nie jest problemem jeśli osobę która gra stać na to.

Kłopoty finansowe to nie jedyny wyznacznik problemu z graniem. Patologiczny hazard jak każde uzależnienie niszczy przede wszystkim relacje z bliskimi i wpływa na wiele obszarów życia. Rodzina cierpi mimo że sytuacja finansowa ( przynajmniej przez jakiś czas) jest stabilna. Często zdarza się, że rodzina świadomie lub nieświadomie wzmacnia granie np. poprzez okazywanie radości z wygranych czy z prezentów, które pochodzą z grania.

MIT: Hazardzista gra przez swoją rodzinę- „ gdybym miał/a lepszą żonę/męża, nie musiałbym/abym uciekać od problemów do grania”

Przekonanie to wykorzystują Osoby uzależnione aby pozbyć się odpowiedzialności za swoje czyny. Jest to jednym z mechanizmów obronnych – mechanizm iluzji i zaprzeczeń, które mają chronić i utrzymywać komfort grania. Niestety bliskie Osoby słysząc takie zdanie często popadają w poczucie winy i rezygnują z interwencji wobec hazardzisty.

MIT: Kiedy narastają długi to rodzina powinna pomóc hazardziście i uratować go poprzez wsparcie finansowe np. poprzez pomoc w spłacie długów.

Spłacanie długów za hazardzistę sprawia, że hazardzista gra dalej, ponieważ nadal nie czuje odpowiedzialności za swoje zachowanie ani konsekwencji swojego grania. Ochrona przed konsekwencjami grania sprawia że stwarza się Osobie uzależnionej komfort do tego typu zachowań. Nikt nie powinien chronić hazardzisty przed skutkami jego wyborów

wróć na bloga

ZAPRASZAMY DO KONTAKTU

CENTRUM DOBRYCH MYŚLI

Telefon do CENTRUM DOBRYCH MYŚLI

Adres email CENTRUM DOBRYCH MYŚLI

Adres CENTRUM DOBRYCH MYŚLI ul. Saska 12E/30, 30-720 Kraków, woj. małopolskie

Konsultacje psychologiczne NIP: 5532298020

Konsultacje psychologiczne REGON: 369744938

Konsultacje psychologiczne KONTO BANKOWE NEST BANK: 91 2530 0008 2062 1066 6269 0001