Strona główna / Psychoterapia schematu
Z biegiem czasu i rozwojem badań zarówno klinicznych jak i naukowych, powstał nowy nurt terapeutyczny, jakim jest terapia schematu. Metoda ta łączy w sobie elementy podejścia poznawczo-behawioralnego, ale również w dużej mierze bazuje na koncepcji stylów przywiązania. Czerpie też z podejścia Gestalt i psychodynamicznego. Terapia schematu jest bardziej dedykowana do pracy z długotrwałymi trudnościami (np. przewlekła depresja) lub nawracającymi, powtarzającymi się kłopotami (np. częstym zrywaniem relacji, „trafianiem” wciąż na podobnych partnerów), a także w przypadku zaburzeń osobowości (w tym osobowości typu borderline).
Koncepcja, na której bazuje omawiana metoda, zakłada, że przyczyną trudności w bieżącym, dorosłym życiu są niezaspokojone w dzieciństwie podstawowe potrzeby emocjonalne. Do podstawowych potrzeb należą:
Niezaspokojenie tych potrzeb skutkuje powstawaniem pewnych wzorców emocjonalnych, zwanych schematami, które jako dorośli powtarzamy. To z kolei staje się przyczyną cierpienia, wpływa na naszą samoocenę i na relacje z innymi ludźmi. Może przyczynić się również do powstania zaburzeń osobowości.
Psychoterapia schematu zakłada, że podczas rozmów i analizy wydarzeń obecnych, a także tych z przeszłości można pomóc Osobie cierpiącej na różne trudności emocjonalne czy zaburzenia osobowości, poprzez zidentyfikowanie nieprawidłowych mechanizmów oraz ich zmianę. Głównym celem metody jest pomoc Osobom zgłaszającym się na terapię, by w zdrowy sposób postrzegały siebie i potrafiły stosować takie strategie radzenia sobie, które pozwolą im zaspokoić swoje potrzeby i znaleźć równowagę w relacjach z ludźmi. To sprawia, że wpływ tych wzorców lub zaburzeń osobowości na codzienne życie znacząco się zmniejsza.
Psychoterapia schematu trwa dłużej niż psychoterapia poznawczo-behawioralna. Najczęściej przeprowadza się jedno spotkanie tygodniowo przez rok lub dłużej. Czasem wskazane są dwie sesje w ciągu tygodnia. Jest to uzależnione od potrzeb Pacjenta. Podczas spotkań omawia się sytuacje z dzieciństwa, a także bieżące zdarzenia. Kluczem jest znalezienie połączeń między obecnymi reakcjami, a ich źródłami w przeszłości. Po ustaleniu i zrozumieniu przyczyn konkretnych problemów, przechodzi się do drugiej części procesu – nauki radzenia sobie z nimi, która obejmuje zmianę wzorców (schematów), będących przyczyną trudności, a także ukojenie emocjonalnego bólu związanego z niezaspokojonymi potrzebami.
Sesje terapii schematu przeprowadza się regularnie, zazwyczaj co tydzień, jako 50 minutowe spotkania.
CENTRUM DOBRYCH MYŚLI
ul. Saska 12E/30, 30-720 Kraków, woj. małopolskie
NIP: 5532298020
REGON: 369744938
KONTO BANKOWE NEST BANK: 91 2530 0008 2062 1066 6269 0001