arrow_upward
Data dodania wpisu: 12 grudnia 2022

Intuicyjnie zdajemy sobie sprawę z tego, że rodzice muszą zapewnić synkowi lub córeczce bliskość emocjonalną i fizyczną. Mało kto jednak wie, że spełnienie tych potrzeb ma znaczenie dla zdrowia malucha, dlatego dziś podejmiemy temat, jakim jest rola przywiązania w rozwoju dziecka. Ta teoria została sformułowana przez brytyjskiego lekarza i psychoanalityka Johna Bowlby’ego i dotyczy negatywnego (lub pozytywnego) wpływu utraty lub obecności opiekunów na rozwój dziecka.

Czym jest przywiązanie i jaką ma rolę w życiu jednostki?

Jest to emocjonalna więź, która tworzy się we wczesnym okresie życia (niemowlęctwie) między niemowlęciem, a opiekunem (matką, ojcem, etc.). Relacja ta pozwala zaspokoić podstawowe potrzeby, głównie emocjonalne, a jej charakter i siła, są zależne od tego, jak opiekun reaguje na potrzeby niemowlęcia. Rozwija się ona codziennie, poprzez interakcje między dwoma jednostkami i reakcje opiekuna na potrzeby jednostki, którą się opiekuje. Do podstawowych potrzeb, które opiekun musi spełniać zalicza się karmienie, przewijanie, kąpiel, przytulenie, ukołysanie do snu etc.

Rola przywiązania w życiu jednostki – pozytywne skutki

Reakcje opiekuna, czyli zaspokajanie potrzeb fizjologicznych i psychicznych umożliwia zdrowy rozwój społeczny, emocjonalny i poznawczy dziecka. Spełnienie potrzeb skutkuje odpowiednim wzrostem i tym, że w dorosłości człowiek jest ciekawy świata, ma wysoką samoocenę i jest usatysfakcjonowany z relacji.
Dorosła osoba, której potrzeby były spełniane w niemowlęctwie i później, potrafi budować pozytywne relacje interpersonalne, stworzyć stabilne relacje z innymi i okazać to samo wsparcie swoim potomkom.

Rola przywiązania – negatywne skutki jej braku w rozwoju dziecka

Niespełnienie tych potrzeb również ma konsekwencje, zarówno w pierwszych latach życia, jak i w dorosłości. Zazwyczaj skutkuje ogólnym niepokojem, wycofaniem, trudnościami w budowaniu przyjaźni, zaufania oraz intymności, a także problemami w komunikacji czy niską samooceną. Niestabilne i nieprawidłowe przywiązanie, które otrzymuje dziecko, może później powodować stany depresyjne oraz zwiększać podatność na zaburzenia i choroby psychiczne.
Ten aspekt relacji ma więc bardzo istotną rolę w życiu człowieka i dlatego należy o niego dbać.

wróć na bloga

ZAPRASZAMY DO KONTAKTU

CENTRUM DOBRYCH MYŚLI

Telefon do CENTRUM DOBRYCH MYŚLI

Adres email CENTRUM DOBRYCH MYŚLI

Adres CENTRUM DOBRYCH MYŚLI ul. Saska 12E/30, 30-720 Kraków, woj. małopolskie

Konsultacje psychologiczne NIP: 5532298020

Konsultacje psychologiczne REGON: 369744938

Konsultacje psychologiczne KONTO BANKOWE NEST BANK: 91 2530 0008 2062 1066 6269 0001