arrow_upward
Data dodania wpisu: 25 października 2020

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia zaburzenia psychiczne dotyczą już ok. 20 proc. populacji. Za najbardziej rozpowszechnioną chorobę uznaje się obecnie depresję, na którą cierpi około 100 milionów ludzi na całym świecie, w tym co dziesiąty Polak. Międzynarodowy Dzień Zdrowia Psychicznego został ustanowiony przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego w 1992 roku. Od tego czasu 10 października każdego roku świętuje się go poprzez różnego rodzaju wydarzenia przeciwdziałające napiętnowaniu osób z tego typu problemami oraz zachęcanie do profilaktyki zaburzeń psychicznych. To również okazja do dyskusji nad stanem opieki zdrowotnej dla osób z chorobami i zaburzeniami psychicznymi oraz zastanowienia się nad zmianami systemowymi w tym zakresie.

Coraz więcej osób cierpi na zaburzenia psychiczne

Statystyki, które analizują eksperci od zdrowia psychicznego w Polsce, są coraz bardziej alarmujące. Jak wynika z tegorocznych danych ZUS, aż 11 proc. wszystkich wystawianych zwolnień w naszym kraju tylko w pierwszym półroczu 2020 roku dotyczyła osób z zaburzeniami psychicznymi. W sytuacji wzmożonego poczucia zagrożenia, które jest spowodowane epidemią koronawirusa, obawy o zdrowie psychiczne Polaków, są tym bardziej uzasadnione.

Dzieci i młodzież z problemami psychicznymi

W Międzynarodowym Dniu Zdrowia Psychicznego nie sposób też pominąć problemu małoletnich i nastoletnich pacjentów, u których coraz częściej diagnozuje się problemy natury psychicznej. Dzieci i młodzież, podobnie jak dorośli, powinni być objęci szczególnym nadzorem w zakresie ochrony zdrowia psychicznego, co – jak pokazują raporty – jest problematyczne m.in. ze względu na liczne zaniedbania w świadczeniu opieki psychologiczno-pedagogicznej.

Ruch to zdrowie, także to psychiczne!

Międzynarodowy Dzień Zdrowia Psychicznego 2020 to także okazja do zwrócenia uwagę na dobrostan psychiczny w kontekście ruchu. Tegoroczne hasło ogólnoświatowego wydarzenia to: „Ruch na rzecz zdrowia psychicznego: inwestujmy”. Organizatorzy obchodów chcą w ten sposób zwrócić uwagę na zbawienny wpływ ćwiczeń na dobrostan psychiczny.

wróć na bloga

ZAPRASZAMY DO KONTAKTU

CENTRUM DOBRYCH MYŚLI

Telefon do CENTRUM DOBRYCH MYŚLI

Adres email CENTRUM DOBRYCH MYŚLI

Adres CENTRUM DOBRYCH MYŚLI ul. Płaszowska 57, 30-713 Kraków, woj. małopolskie

Konsultacje psychologiczne NIP: 5532298020

Konsultacje psychologiczne REGON: 369744938

Konsultacje psychologiczne KONTO BANKOWE NEST BANK: 91 2530 0008 2062 1066 6269 0001