arrow_upward
Data dodania wpisu: 25 marca 2021

Uzależnienia przybierają różną formę, a czynnikiem uzależniającym nie musi być wcale alkohol czy narkotyki. Seksoholizm na przykład, nie ma bezpośredniego związku z nadużywaniem substancji psychoaktywnych, a jednak – tak jak w przypadku wspomnianych substancji – potrafi mieć destrukcyjny wpływ na zdrowie i psychikę. W przypadku tego nałogu również można podjąć leczenie i terapię i w żadnym razie nie należy go bagatelizować.

Seksoholizm – objawy

Uzależnienie od zaspokojenia potrzeb seksualnych u każdego może mieć inny przebieg, jednak najczęściej w przypadku osób dotkniętych chorobą objawia się ona m.in. kompulsywną masturbacją, nieustannym poszukiwaniem erotycznych bodźców w internecie oraz potrzebą wzmożonego kontaktu fizycznego z innymi. W pewnym momencie zachowania o podłożu seksualnym zaczynają być na tyle silne, że wszystkie myśli uzależnionego koncentrują się właśnie na nich, przez co inne sfery życia zostają zepchnięte na drugi plan. Uzależniony odczuwa przymus masturbacji i obcowania płciowego i tej potrzebie podporządkowuje swoje życie.

Uzależnienie od seksu potrafi niszczyć życie

Mechanizm nałogowych zachowań seksualnych jest podobny jak w alkoholizmie czy narkomanii. Uzależniony szuka wymówek, tłumaczy się przed samym sobą ze swoich patologicznych skłonności i próbuje racjonalizować swoje zachowanie. Seksoholizm jest przyczyną problemów emocjonalnych, w relacji z bliskimi, a także z codziennymi obowiązkami i pracą.

Seksoholizm – leczenie

Uzależnienie od seksu można leczyć. Terapia jest dobierana indywidualnie przez specjalistę od uzależnień i może mieć różny przebieg. Najczęściej leczenie polega na sesjach terapeutycznych z psychologiem oraz seksuologiem. W niektórych przypadkach konieczne okazuje się leczenie w systemie ambulatoryjnym oraz włączenie farmakoterapii. W trakcie terapii specjaliści starają się znaleźć przyczynę zaburzeń, a leczenie obejmuje także często bliskich uzależnionego, którzy biorą udział w sesjach z psychologiem. Ważne jest także ustalenie planu oraz zapobieganie nawrotowi nałogu.

wróć na bloga

ZAPRASZAMY DO KONTAKTU

CENTRUM DOBRYCH MYŚLI

Telefon do CENTRUM DOBRYCH MYŚLI

Adres email CENTRUM DOBRYCH MYŚLI

Adres CENTRUM DOBRYCH MYŚLI ul. Saska 12E/30, 30-720 Kraków, woj. małopolskie

Konsultacje psychologiczne NIP: 5532298020

Konsultacje psychologiczne REGON: 369744938

Konsultacje psychologiczne KONTO BANKOWE NEST BANK: 91 2530 0008 2062 1066 6269 0001