arrow_upward
Data dodania wpisu: 19 lutego 2021

Media społecznościowe – korzystanie z nich wielu z nas weszło na dobre w nawyk. Korzystamy z nich często, a niekiedy… za często. Granica między zwykłym użytkowaniem telefonu czy komputera, a uzależnieniem, jest bardzo cienka. Warto mieć się na baczności, żeby nie popaść w nałóg, który jest silnym psychicznym, ale i fizycznym przyzwyczajeniem, bez którego nie możemy się obejść.

Ze świata realnego do wirtualnego

Korzystanie z mediów społecznościowych zastąpiło nam w pewnym sensie tradycyjne kontakty międzyludzkie. Wybuch pandemii koronawirusa oraz konieczność izolacji i zachowania społecznego dystansu, sprzyjały zacieśnianiu więzi online – tym chętniej sięgaliśmy i sięgamy po popularne aplikacje na telefon czy komputer. Od mediów społecznościowych trudno się zdystansować, zaś korzystanie z nich to rodzaj pewnej kultury, która wytworzyła się na przestrzeni ostatniej dekady. Co jednak, jeśli media społecznościowe stają się prawdziwym uzależnieniem?

Uzależnienie od mediów społecznościowych

Wyjaśnijmy najpierw, jak to działa. Uzależnienie od mediów społecznościowych przypomina inne nałogi i tak jak w ich przypadku, mamy tu do czynienia ze stymulowaniem ośrodka nagrody w mózgu. Korzystając z mediów społecznościowych czujemy się dobrze i zaliczmy tę czynność do przyjemności, a skoro tak, to nasz mózg otrzymuje potężny zastrzyk dopaminy, odpowiedzialnej właśnie za miłe doznania.

W poszukiwaniu przyjemności

Uczucie przyjemności jest tak miłe, że chcemy do niego często wracać, co w tym przypadku oznacza coraz większą ilość czasu spędzonego z telefonem w dłoni. Logowanie się do ulubionych aplikacji uruchamia w naszym organizmie prawdziwą lawinę, a w naszym mózgu ośrodek nagrody zostaje zaspokojony; my sami zaś czujemy się szczęśliwsi. W późniejszej fazie nałogu potrzebujemy coraz więcej pozytywnych bodźców, żeby uzyskać ten sam efekt, co prowadzi do jeszcze częstszych i dłuższych wizyt na portalach społecznościowych.

Uzależnienie od mediów społecznościowych jest realnym zagrożeniem i tak jak w przypadku pozostałych nałogów, jest szkodliwe dla psychiki. Jeśli zauważymy niepokojące objawy, a świat wirtualny zacznie nas za bardzo wciągać, spróbujmy ograniczyć obecność online. W takiej sytuacji można także zgłosić się o pomoc do profesjonalnej poradni psychologicznej.

wróć na bloga

ZAPRASZAMY DO KONTAKTU

CENTRUM DOBRYCH MYŚLI

Telefon do CENTRUM DOBRYCH MYŚLI

Adres email CENTRUM DOBRYCH MYŚLI

Adres CENTRUM DOBRYCH MYŚLI ul. Płaszowska 57, 30-713 Kraków, woj. małopolskie

Konsultacje psychologiczne NIP: 5532298020

Konsultacje psychologiczne REGON: 369744938

Konsultacje psychologiczne KONTO BANKOWE NEST BANK: 91 2530 0008 2062 1066 6269 0001