Strona główna / Aktualności / Szczęście na przestrzeni życia
Każda osoba doświadcza życia w sposób wyjątkowy i absolutnie indywidualny. Jednak przeciętnie poziom szczęścia zdaje się podążać za określoną trajektorią. Nasze zadowolenie zazwyczaj zaczyna się od dość wysokiego poziomu, obniża się do średniego wieku, a następnie ponownie wzrasta w późniejszych latach. Należy również uwzględnić takie czynniki, jak: relacje międzyludzkie, zatrudnienie, finanse, zdrowie i wiele innych.
Ludzie często obawiają się, że wraz z wiekiem będą czerpać coraz mniej radości z życia, ale tak naprawdę nie jest to regułą. Specjalnie opracowana krzywa, która w społeczeństwach zachodnich zwykle przybiera kształt litery U, odnosi się do trajektorii, która wyznacza poziom szczęścia w miarę starzenia się.
Szczęście rozkwita u różnych osób w różnym wieku. Ale pewne wpływy mogą być silniejsze w określonych etapach życia, takich jak wolność w dzieciństwie, socjalizacja w okresie dojrzewania i cele zawodowe w dorosłości. Bez względu na etap, na którym aktualnie się znajdujemy, zawsze istnieją sposoby, aby znaleźć powody do radości.
Istnieje wiele sposobów na wychowanie szczęśliwych dzieci. Punktem wyjścia jest zaspokojenie trzech podstawowych potrzeb – wolności, przynależności i zabawy. Należy szczególnie zadbać o to, by dzieci czuły większą niezależność oraz spędzały jakościowy czas z rodziną i przyjaciółmi, aby kultywować poczucie przynależności.
Badania sugerują, że działania, które wiążą się z socjalizacją z innymi i nie polegają na spędzaniu czasu przed ekranem telewizora lub komputera, sprawiają, że nastolatki są bardziej szczęśliwe. W okresie dojrzewania ogromną rolę odgrywa także zdrowy sen. Do wyższego poziomu zadowolenia przyczyniają się: planowanie spotkań towarzyskich, sport, wolontariat itp.
Po okresie dojrzewania szczęście wzrasta wraz z doświadczeniem i realizacją życiowych celów, takich jak kariera i życie rodzinne, jednak ważne jest utrzymanie równowagi i dostępu do zróżnicowanych form przyjemności i rozwoju. Terapia poznawczo-behawioralna jak i terapia schematów mogą być formą wsparcia i realizacji wyznaczonych celów, form rozwoju oraz odkrywania przyjemności.
Po chwilowym spadku w okolicach 40. roku życia badania pokazują, że szczęście rośnie wraz z wiekiem. Osoby dojrzałe czerpią radość ze znaczących relacji, zbudowanej kariery i celów związanych z poczuciem misji. Gdy młodzi często pragną nowości i przygód, starsi doceniają codzienne chwile przyjemności, takie jak wizyta starego przyjaciela czy pyszny posiłek.
CENTRUM DOBRYCH MYŚLI
ul. Saska 12E/30, 30-720 Kraków, woj. małopolskie
NIP: 5532298020
REGON: 369744938
KONTO BANKOWE NEST BANK: 91 2530 0008 2062 1066 6269 0001