arrow_upward
Data dodania wpisu: 20 grudnia 2020

Kiedy kartki w kalendarzu zaczynają wskazywać zbliżające się święta, część osób zamiast przyjemnej ekscytacji zaczyna odczuwać pogłębiający się niepokój. Coroczne spotkania przy wigilijnym stole to nie tylko radosne chwile, które możemy oglądać na reklamach. W wielu domach ten wyidealizowany obrazek pozostaje niedoścignionym wzorcem z telewizji, zaś świąteczne przygotowania i świętowanie budzą lęk, poczucie dyskomfortu czy chęć ucieczki od rodzinnych zobowiązań.

Niezręczne pytania

Święta to dla wielu z nas wyjątkowy okres, który oznacza radość ze spotkania z bliskimi, wspólne biesiadowanie i nadrabianie rozmów, na które w trakcie codziennej bieganiny często nie starcza nam sił lub czasu. Problem w tym, że nie każdy z nas cieszy się na ich nadejście. Nie każdy z nas ma przecież kochającą, ciepłą i serdeczną rodzinę. Nie każdy chce pielęgnować relacje z ciocią czy kuzynem, który co roku zadaje wścibskie pytania na temat życia osobistego i dopytuje, kiedy się ustatkujemy, założymy własną rodzinę, awansujemy… Niezręczne pytania przy stole to częsty powód stresu i dyskomfortu, szczególnie dla osób, które z różnych powodów nie chcą dzielić się szczegółami z życia. Brak wyczucia niektórych członków rodziny powoduje, że wizja wspólnego spożywania kolacji może przynależeć do katalogu sytuacji trudnych.

W pogoni za perfekcyjnymi świętami

Kolejnym problemem, który może być dla niektórych obciążeniem psychicznym, są przygotowania i wysokie wymagania, jakie przed sobą stawiamy w związku z wyidealizowanym obrazem perfekcyjnie przygotowanego stołu, potraw, choinki, prezentów. Część osób odczuwa przemożną presję związaną z koniecznością wydania kolacji, podczas której wszystko będzie bez zarzutu. Stres wynikający z obawy przed ewentualną krytyką jakiegoś elementu staje się niekiedy paraliżujący i negatywnie wpływa na nasz nastrój.

Iskrzenie z powodu przygotowań

Przedświąteczny okres to także czas, w którym może dochodzić do wielu spięć i nieporozumień np. między partnerami, którzy nie potrafią pogodzić codziennych obowiązków z dodatkowymi zadaniami, takimi jak: kupno prezentów, wysprzątanie domu czy gotowanie wigilijnych potraw. Kłótnie i przerzucanie się odpowiedzialnością za wykonanie różnych zadań również może skutkować gorszą kondycją psychiczną.

Co zrobić, żeby święta stały się pozytywnym doświadczeniem i nie wywoływały negatywnych emocji? Próba uspokojenia emocji będzie tu wskazana, jeśli jednak stres zacznie brać górę, warto skorzystać z pomocy psychologa.

wróć na bloga

ZAPRASZAMY DO KONTAKTU

CENTRUM DOBRYCH MYŚLI

Telefon do CENTRUM DOBRYCH MYŚLI

Adres email CENTRUM DOBRYCH MYŚLI

Adres CENTRUM DOBRYCH MYŚLI ul. Saska 12E/30, 30-720 Kraków, woj. małopolskie

Konsultacje psychologiczne NIP: 5532298020

Konsultacje psychologiczne REGON: 369744938

Konsultacje psychologiczne KONTO BANKOWE NEST BANK: 91 2530 0008 2062 1066 6269 0001