Strona główna / Psychoterapia poznawczo-behawioralna
Pomoc w radzeniu sobie z różnymi trudnościami emocjonalnymi jest istotnym elementem należącym do procesu powrotu do zdrowia. Metoda udzielanej pomocy w naszych gabinetach jest dobierana przez wykwalifikowanych terapeutów, którzy zajmują się danym pacjentem i jego konkretnym problemem. Do rozwiązania trudności emocjonalnych oraz utrudniających funkcjonowanie zachowań, a także do problemów z nawiązywaniem i rozwijaniem relacji społecznych można stosować psychoterapię poznawczo-behawioralną.
Na czym polega psychoterapia poznawczo-behawioralna (ang. cognitive-behavioral therapy, CBT)?
Głównym założeniem terapii poznawczo-behawioralnej jest to, że człowiek w ciągu życia uczy się pewnego sposobu interpretowania sytuacji czy wydarzeń (sposobu myślenia o jakimś wydarzeniu). Na skutek tego nabiera i utrwala pewne zachowania, które mogą długofalowo być dla niego niekorzystne (np. unikanie, odkładanie spraw na ostatnią chwilę czy wybuchowe reakcje na zachowania innych). Celem psychoterapii jest zmiana i poprawa jakości życia Osoby cierpiącej. Sposobem na jego osiągnięcie jest praca nad zmianą sposobu myślenia oraz nad modyfikacją zachowań. Dobiera się w tym celu odpowiednie metody i techniki, których skuteczność jest poparta badaniami klinicznymi i naukowymi.
Istotnymi elementami procesu psychoterapii poznawczo-behawioralnej są:
Stosuje się ją przy zaburzeniach i trudnościach emocjonalnych o różnych przyczynach, takich jak:
Terapia poznawczo-behawioralna skupia się głównie na dwóch sferach: poznawczej i behawioralnej. Do pierwszej – poznawczej części procesu – należy poszukiwanie bodźców wywołujących, a także interpretacji (sposobu odbierania) poszczególnych wydarzeń, które wpływają na powstawanie nieprzyjemnych emocji i prowadzą do niekorzystnych zachowań. W trakcie etapu nastawionego na sferę behawioralną stosuje się techniki mające na celu nauczenie pacjenta radzenia sobie z trudnymi sytuacjami, wypracowania prawidłowych nawyków oraz zmianę zachowania.
Sesje terapii poznawczo-behawioralnej przeprowadza się regularnie, zazwyczaj co tydzień, jako 50 minutowe spotkania.
CENTRUM DOBRYCH MYŚLI
ul. Saska 12E/30, 30-720 Kraków, woj. małopolskie
NIP: 5532298020
REGON: 369744938
KONTO BANKOWE NEST BANK: 91 2530 0008 2062 1066 6269 0001