arrow_upward
Data dodania wpisu: 11 marca 2021

Zakupy w sklepie, spotkanie ze znajomymi, kłótnia w domu lub pracy, zmęczenie, ból to przykłady sytuacji, które mogą wywołać głód alkoholowy. Występuje wówczas silna potrzeba napicia się alkoholu, której towarzyszy bardzo przykry stan emocjonalny połączony z pragnieniem doznania natychmiastowej ulgi.

Jak można poradzić sobie z głodem alkoholowym nie sięgając po alkohol?

Wśród najczęściej wymienianych strategii radzenia sobie z głodem jest realizacja programu HALT. Hasło powstało od pierwszych liter angielskich słów:

  • Hungry – głodny
  • Angry – rozgniewany
  • Lonley – samotny
  • Tired – zmęczony.

Każda z tych sytuacji może spowodować, że Osoba uzależniona ponownie sięgnie po alkohol. Ważne zatem jest, aby dbać o to by nie wychodzić z domu bez zjedzenia posiłku czy wypicia napoju. Warto mieć ze sobą jakąś drobną przekąskę lub wodę.

Gniew jest naturalnym uczuciem pojawiającym się w sytuacji gdy np. ktoś narusza nasze granice, coś nie przebiega zgodnie z naszym planem warto zatem zadbać o bezpieczne sposoby radzenia sobie z nieprzyjemnymi emocjami.

Samotność nie jest najlepszym towarzyszem osoby trzeźwiejącej. Warto mieć przy sobie zaufane, bliskie osoby, które dadzą nam wsparcie w trudniejszych momentach jak również będą się cieszyć z naszych sukcesów.

Zmęczenie, to również stan którego nie da się uniknąć. Konieczne jest jednak dbanie o to by stanu zmęczenia nadmiernie nie przedłużać i zaplanować swoją aktywność tak by uwzględnić czas na odpoczynek, relaks.

Obecnie dobrym uzupełnieniem psychoterapii, rozmowy z terapeutą, mogą być aplikacje, które przypominają o ważnych elementach abstynencji, pomagają kontrolować emocje i odczucia głodu alkoholowego.

wróć na bloga

ZAPRASZAMY DO KONTAKTU

CENTRUM DOBRYCH MYŚLI

Telefon do CENTRUM DOBRYCH MYŚLI

Adres email CENTRUM DOBRYCH MYŚLI

Adres CENTRUM DOBRYCH MYŚLI ul. Saska 12E/30, 30-720 Kraków, woj. małopolskie

Konsultacje psychologiczne NIP: 5532298020

Konsultacje psychologiczne REGON: 369744938

Konsultacje psychologiczne KONTO BANKOWE NEST BANK: 91 2530 0008 2062 1066 6269 0001