arrow_upward
Data dodania wpisu: 17 maja 2022

Związek z drugim człowiekiem – partnerem, przyjacielem itp. – jest jak jazda na łyżwach. Aby przesuwać się po lodzie potrzebne są dwa buty. Tylko one zapewniają równowagę. W związku jest podobnie. Żeby był stabilny potrzebne jest zaangażowanie dwóch osób. Każda z nich powinna mieć wystarczająco dużo siły, aby nie tylko wspólnie budować, ale czasem podtrzymywać drugą osobę w trudnych momentach. Warto więc dbać nie tylko o sam związek, ale i o siebie w relacji. Ale jak budować autonomię w bliskości?

Jak dbać o siebie w relacji? – poznaj swoje wnętrze

Świadomość:

  • wymagań,
  • oczekiwań,
  • potrzeb,

sprawia, że łatwiej można wyznaczać granice i walczyć ze słabościami. Budowanie autonomii w bliskości wymaga poznania swojego wnętrza. Zobaczenia się takim, jakim się jest. Taka postawa przekłada się na możliwość samorozwoju, a także szczerość wobec drugiej osoby. A szczerość to jeden z najważniejszych aspektów relacji.
Swoją osobowość można poznać na wiele sposobów, np. poprzez medytację, robienie notatek, spotkania z dobrym psychoterapeutą. To indywidualna kwestia i każdy musi znaleźć najlepszy sposób dla siebie.

Bliskość a autonomia – przestrzeń tylko dla siebie

Przestrzeń to pojęcie ogólne, nie musi odnosić się do konkretnego miejsca, np. ulubionej kawiarni czy ławki w parku. To może być hobby, ulubiona książka czy mały rytuał. Coś, osobistego, do czego nie dopuszcza się innej osoby. Coś, co będzie wywoływało pozytywne emocje, niezależnie od tego, jak układa się w związku.

Autonomia w bliskości – dbaj o inne związki

Człowiek buduje więzi z partnerem, dziećmi, rodzicami, rodzeństwem, rówieśnikami czy współpracownikami. Wszystkie są potrzebne, bo stawiają innego rodzaju wyzwania, z którymi trzeba się mierzyć. A poprzez wyzwania i to, jak sobie z nimi radzimy, poznajemy siebie.
Nie należy więc dopuszczać do tego, aby jedna relacja zdominowała wszystkie inne aspekty życia oraz inne relacje. Mimo rodzicielstwa należy dbać o małżeństwo. W małżeństwie nie zapominać o wieloletnich przyjaźniach itp.

Co, kiedy jest duża bliskość, a nie ma autonomii?

W takim wypadku może pojawić się coraz większa zależność, zarówno emocjonalna, jak i finansowa. To zaś, szczególnie w przypadku osób o niskim poczuciu własnej wartości, może prowadzić do silnego uzależnienia od drugiej osoby i ogromnego poczucia pustki, gdy związek się skończy.

wróć na bloga

ZAPRASZAMY DO KONTAKTU

CENTRUM DOBRYCH MYŚLI

Telefon do CENTRUM DOBRYCH MYŚLI

Adres email CENTRUM DOBRYCH MYŚLI

Adres CENTRUM DOBRYCH MYŚLI ul. Saska 12E/30, 30-720 Kraków, woj. małopolskie

Konsultacje psychologiczne NIP: 5532298020

Konsultacje psychologiczne REGON: 369744938

Konsultacje psychologiczne KONTO BANKOWE NEST BANK: 91 2530 0008 2062 1066 6269 0001