arrow_upward
Data dodania wpisu: 26 czerwca 2023

Jednym z często pojawiających się pytań wśród osób będących w związku partnerskim lub małżeńskim jest to, na jakiej zasadzie dobieramy się w pary i co tak naprawdę nas do siebie przyciąga. Podczas psychoterapii par w Centrum Dobrych Myśli staramy się na nie odpowiedzieć, tłumacząc nie tylko kwestie przyciągania podobieństw i różnic, miłości od, pierwszego wejrzenia, ale również schematów mających bezpośredni wpływ na rodzące się konflikty. W dzisiejszym wpisie poznają Państwo najważniejsze zagadnienia omawiane podczas sesji terapeutycznych w Centrum Dobrych Myśli dotyczące źródła relacji romantycznych.

Przyciąganie przeciwieństw i podobieństw – czy jest w pełni świadome?

Co tak właściwie nas do siebie przyciąga – podobieństwa czy różnice? Zagadnienie to jest bardzo interesujące. Według koncepcji ewolucyjnych przyciąganie ma podłoże biologiczne, bowiem jednym z czynników wpływających na to, że dobieramy się w pary są właśnie uwarunkowania fizyczne – nasze zdrowie, sylwetka czy wiek – mogące wskazywać na późniejsze predyspozycje do wydania na świat potomstwa. Nie chodzi tu jednak o obiektywną atrakcyjność, tylko o to, czy dla konkretnej drugiej osoby jesteśmy atrakcyjni.

Badania potwierdzają to, co widać również na sesjach psychoterapeutycznych w Centrum Dobrych Myśli, a mianowicie, że w dużej mierze przyciągają się podobieństwa, czyli to, co łączy nas z drugą osobą. Te podobieństwa mogą dotyczyć wspólnych zainteresować czy form spędzania czasu, ale także m.in. sposobu patrzenia na świat i innych ludzi.

Czy miłość od pierwszego wejrzenia jest możliwa?

Jest popularnym motywem w komediach romantycznych, powieściach obyczajowych, ale czy naprawdę istnieje? Wiele badan pokazuje jednak, że takie zjawisko nie istnieje. Podczas psychoterapii w Centrum Dobrych Myśli staramy się również wyjaśniać, że trudno mówić o nim, jak o miłości z tego względu, że uczucie to nie uwzględnia takich aspektów, jak zaangażowanie czy intymność, ponieważ opiera się na występujący w początkowej fazie znajomości poczuciu euforii i często nierealistycznych oczekiwaniach wobec obiektu pożądania.

Najlepszym wskaźnikiem dla potencjalnego rozwoju stałego związku jest stabilność emocjonalna partnerów, poczucie bezpieczeństwa i obustronne dążenie do znajdowania wspólnych rozwiązań.

Chemia schematów – na czym polega i w jaki sposób wpływa na relacje?

Ważnym zagadnieniem psychoterapeutycznym jest również tzw. chemia schematów – poszukiwanie znanych emocji i doświadczeń z dzieciństwa lub życiowych wzorców w związku, co może doprowadzić do nawiązania zdrowej i dobrze dopasowanej, jak i toksycznej relacji. Często można to zauważyć po tym, że mamy skłonność do wybierania wciąż podobnych partnerów. W zauważeniu, zrozumieniu i zmianie tychże wzorców pomaga terapia schematów i psychoterapia par przeprowadzana w Centrum Dobrych Myśli w Krakowie.wróć na bloga

ZAPRASZAMY DO KONTAKTU

CENTRUM DOBRYCH MYŚLI

Telefon do CENTRUM DOBRYCH MYŚLI

Adres email CENTRUM DOBRYCH MYŚLI

Adres CENTRUM DOBRYCH MYŚLI ul. Saska 12E/30, 30-720 Kraków, woj. małopolskie

Konsultacje psychologiczne NIP: 5532298020

Konsultacje psychologiczne REGON: 369744938

Konsultacje psychologiczne KONTO BANKOWE NEST BANK: 91 2530 0008 2062 1066 6269 0001