arrow_upward
Data dodania wpisu: 11 marca 2022

Spotkało Cię coś złego i wieczorem opowiadasz o tym partnerowi? A może Twoja przyjaciółka przechodzi trudne chwile i przytulasz ją, by dodać jej otuchy? Co łączy te dwie sytuacje? Bliskość. A czym ona dokładnie jest? Zazwyczaj intymność kojarzy się ze sferą fizyczną. Słusznie, gdyż kontakt fizyczny jest istotnym elementem intymności w relacji. Zażyłość między ludźmi – partnerami, rodziną, przyjaciółmi – często objawia się potrzebą pocałunku, przytulenia, trzymania za rękę. Ale to nie wszystko. Zażyłość jest złożonym aspektem, który ma wpływ na nasze życie i relacje, dlatego warto się mu przyjrzeć.

Bliskość – czym jest?

Amerykański psycholog Robert Stenberg stworzył teorię, wedle której intymność jest jednym z trzech filarów miłości, obok namiętności i zaangażowania. Według niego te trzy elementy muszą się pojawić, aby relacja przetrwała. Mogą jednak ulegać przemianom, tzn. intensyfikacji lub osłabieniu, zależnie od stopnia rozwoju relacji.

Psycholog opisuje bliskość jako wszelkie pozytywne uczucia, które sprawiają, że ludzie bardziej się do siebie przywiązują. Podaje jako przykład partnerów, związek, ale mechanizm ten można przełożyć na wszystkie relacje międzyludzkie, np. z rodzicami, rodzeństwem czy przyjaciółmi.

Jak poznać bliskość?

To, że z drugą osobą łączy nas zażyłość psychiczna i fizyczna objawia się na wiele sposobów. Czasem pojawiają się one wszystkie, czasem tylko niektóre z nich. Jest to zależne od naszej osobowości, charakteru drugiej osoby, a także etapu, na którym znajduje się relacja. Intymność objawia się tym, że:

  • dbamy o kogoś,
  • cieszymy się obecnością drugiej osoby,
  • mamy do niej szacunek,
  • jesteśmy wobec siebie uczciwi,
  • mamy przekonanie, że w razie potrzeby uzyskamy wsparcie,
  • okazujemy zrozumienie,
  • dzielimy się dobrymi i złymi przeżyciami, intymnymi informacjami,
  • czujemy, że druga osoba jest istotną częścią naszego życia,
  • ale mamy poczucie autonomii i poczucie własnej wartości.

Bliskość – dlaczego czasem mamy z nią problem?

Wiele osób ma problem z większym zaangażowaniem się w relację i budowaniem intymności. Im bardziej się angażujemy, tym bardziej odsłaniamy przed drugą osobą swoje słabości, lęki, wątpliwości. Przez to łatwiej nas zranić. Jest to szczególnie dotkliwe i trudne do przepracowania dla osób z niskim poczuciem własnej wartości, które nie zbudowały jeszcze odporności psychicznej.

Niemniej potrzebujemy bliskości, dlatego warto zawalczyć i o nią, i o siebie. Żeby jednak budować intymność z drugą osobą, najpierw trzeba popracować nad rezyliencją. Jak? Podjęliśmy ten temat w jednej z poprzednich publikacji!

wróć na bloga

ZAPRASZAMY DO KONTAKTU

CENTRUM DOBRYCH MYŚLI

Telefon do CENTRUM DOBRYCH MYŚLI

Adres email CENTRUM DOBRYCH MYŚLI

Adres CENTRUM DOBRYCH MYŚLI ul. Saska 12E/30, 30-720 Kraków, woj. małopolskie

Konsultacje psychologiczne NIP: 5532298020

Konsultacje psychologiczne REGON: 369744938

Konsultacje psychologiczne KONTO BANKOWE NEST BANK: 91 2530 0008 2062 1066 6269 0001