arrow_upward
Data dodania wpisu: 19 września 2021

Wrzesień pod presją. Jak sobie z nią radzić?

Pewne okresy w roku są szczególnie intensywne pod względem ilości rzeczy do zrobienia. Gdy kończy się lato bardzo często trzeba nadrobić zaległości po urlopie, przygotować dzieci do szkoły, wrócić do rutyny. Wszystko to dzieje się w perspektywie zbliżających się krótkich i zimnych dni. Jak opanować wtedy narastający stres i przetrwać wrzesień pod presją? Jak sobie z nią radzić?

Skąd bierze się taki stan?

Zacznijmy od rozpoznania problemu. Dzięki temu łatwiej będzie sobie z nim poradzić. Wrześniowa presja może mieć źródła w tym, że stawiamy sobie bardzo wysoko poprzeczkę i wyznaczamy sobie za dużo wyzwań na zbyt krótki czas. Cele, które chcemy wypełniać są nierealistyczne, niemożliwe do zrealizowania, m.in. ze względu na zasoby, którymi dysponujemy. Czasem też chcemy zrobić wszystko od razu, nie dajemy sobie prawa do rozłożenia niektórych spraw na dłuższy czas lub po  prostu odsunięcia ich w czasie. Wewnętrzny niepokój bywa skutkiem pewnego sposobu myślenia, który w terapii poznawczo-behawioralnej określamy mianem zniekształceń poznawczych. Należą do nich np. „Nie zdążę”, „Muszę to zrobić idealnie”, „Muszę to zrobić od razu, bo inaczej wydarzy się coś złego”, czy np. „Nie mogę jej/mu odmówić”.

Do tego nierzadko dochodzą pewne wyobrażenia o tym, jakie warunki trzeba spełnić, by osiągnąć szczęście, np. mieć drogi samochód, być na wysokim stanowisku lub posłać dzieci do prywatnej szkoły.

Nasz Wewnętrzny „Wymagacz” czasem motywuje nas do działania i rozwoju, zwłaszcza w okresach takich, jak Nowy Rok, urodziny czy właśnie wrzesień. Jednak czasami staje się naszym największym krytykiem i powoduje presję.

Jak sobie z nią radzić?

Jest na to kilka sposobów, które należy dobrać do swoich potrzeb. Nie traktuj tej listy jako kolejnych obowiązków! Nie chcemy nakładać na Ciebie dodatkowej presji. Potraktuj więc te punkty jako propozycje na poradzenie sobie ze stresem i zacznij walczyć o dobre samopoczucie już we wrześniu.

A zatem:

  • nie podejmuj się zadań niemożliwych – naucz się czasem mówić “nie”, gdy nie masz czasu,
  • pamiętaj o swoich wartościach – co dla Ciebie jest ważniejsze: zdrowie, rodzina, praca, a może pieniądze?,
  • słuchaj swojego ciała – być może pranie i prasowanie ubrań z wakacji nie jest warte poświęcania snu?,
  • zadbaj o przyjemności – pójdź na spacer lub przeczytaj 10 stron ukochanej powieści,
  • nie spełniaj oczekiwań innych – dobierz sobie cele adekwatne do swoich potrzeb,
  • daj sobie szansę – jeśli dziś nie udało Ci się domknąć kilku spraw trudno, jutro też jest dzień,
  • doceń to, co masz – gdy uświadomisz sobie, że Twoje życie jest pełne i szczęśliwe, nie będziesz czuć presji wypełnienia braków, nie zaczniesz planować na wrzesień listy nowych rzeczy do zrobienia,
  • skoncentruj się na doskonaleniu umiejętności – perspektywa rozwoju powoduje pozytywne myślenie.

wróć na bloga

ZAPRASZAMY DO KONTAKTU

CENTRUM DOBRYCH MYŚLI

Telefon do CENTRUM DOBRYCH MYŚLI

Adres email CENTRUM DOBRYCH MYŚLI

Adres CENTRUM DOBRYCH MYŚLI ul. Saska 12E/30, 30-720 Kraków, woj. małopolskie

Konsultacje psychologiczne NIP: 5532298020

Konsultacje psychologiczne REGON: 369744938

Konsultacje psychologiczne KONTO BANKOWE NEST BANK: 91 2530 0008 2062 1066 6269 0001