arrow_upward
Data dodania wpisu: 17 lipca 2022

Spacer brzegiem morza. Kieliszek ulubionego wina. Seksualna bliskość z partnerem. Co mają ze sobą wspólnego? Przyjemność. Indywidualne przeżycia, doznane bodźce oraz doświadczenia o charakterze pozytywnym sprawiają, że czujemy się dobrze i chcemy przeżywać je częściej. Jednak przyjemność to coś więcej niż chwilowy przypływ pozytywnych emocji. To, co dla jednego jest miłe, dla innej osoby jest neutralne. Jedni czerpią radość z oglądania horrorów, a inni się ich boją. Jedni lubią mięso, a inni na samą myśl o kurczaku na obiad przestają być głodni. Jak to możliwe? Co sprawia, że czujemy szczęście?

Czym jest przyjemność?

Opisuje się ją jako wartość oraz jako indywidualne doświadczenie zmysłowe, które można odbierać zarówno tylko jednym, jak i wieloma zmysłami w tym samym czasie, np.:

  • słuchem – podczas słuchania piosenki;
  • smakiem – podczas posiłku;
  • dotykiem – podczas pocałunku;
  • węchem – podczas wąchania kwiatów;
  • wzrokiem – podczas oglądania filmu.

Perspektywa biologiczna

Uczucie zadowolenia często stawiane jest obok innych impulsów czysto biologicznych, które mają zapewnić przetrwanie gatunku. Np. strach ma chronić przed niepotrzebnym ryzykiem i potencjalną śmiercią, a przyjemność zachęcać do regularnego jedzenia (by dostarczyć organizmowi potrzebnych składników odżywczych) oraz kontaktów płciowych (prokreacji).

Perspektywa kulturowa

Wedle wielu teorii i koncepcji badaczy, to co jednostka odbiera jako przyjemne jest po części powodowane potrzebami biologicznymi, a po części jest efektem wzrastania w konkretnej kulturze, społeczeństwie i rodzinie. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że poczujemy zadowolenie dostając na obiad zupę pomidorową. Chińczyk poczuje to samo, gdy zobaczy ryż. Prawdopodobnie osoba po 80 roku życia chętniej posłucha piosenki Mieczysława Fogga, a osoba po 20 roku życia Billie Eilish. Oczywiście te przykłady polegają na generalizacji, ale dobrze obrazują to, że świat, w którym żyjemy ma wpływ na upodobania i odczuwanie pozytywnych emocji.

Osobowość

Na to, co traktujemy jako przyjemność i kiedy ją odbieramy, ma także wpływ nasze wnętrze i osobiste preferencje, których przyczyna może być niemożliwa do odkrycia. Często zdarza się, że mamy inne upodobania niż rodzice i rodzeństwo, którzy wychowywali się w tej samej kulturze. Bywa też tak, że zmieniamy zdanie pod wpływem przemyśleń i wymiany opinii, a to, co do tej pory nas nie interesowało (np. odwiedzanie muzeów) nagle daje radość.

Odczuwanie zadowolenia jest więc kwestią bardzo indywidualną, o wielu źródłach.

wróć na bloga

ZAPRASZAMY DO KONTAKTU

CENTRUM DOBRYCH MYŚLI

Telefon do CENTRUM DOBRYCH MYŚLI

Adres email CENTRUM DOBRYCH MYŚLI

Adres CENTRUM DOBRYCH MYŚLI ul. Płaszowska 57, 30-713 Kraków, woj. małopolskie

Konsultacje psychologiczne NIP: 5532298020

Konsultacje psychologiczne REGON: 369744938

Konsultacje psychologiczne KONTO BANKOWE NEST BANK: 91 2530 0008 2062 1066 6269 0001