Strona główna / Aktualności / Przyjemność
Spacer brzegiem morza. Kieliszek ulubionego wina. Seksualna bliskość z partnerem. Co mają ze sobą wspólnego? Przyjemność. Indywidualne przeżycia, doznane bodźce oraz doświadczenia o charakterze pozytywnym sprawiają, że czujemy się dobrze i chcemy przeżywać je częściej. Jednak przyjemność to coś więcej niż chwilowy przypływ pozytywnych emocji. To, co dla jednego jest miłe, dla innej osoby jest neutralne. Jedni czerpią radość z oglądania horrorów, a inni się ich boją. Jedni lubią mięso, a inni na samą myśl o kurczaku na obiad przestają być głodni. Jak to możliwe? Co sprawia, że czujemy szczęście?
Opisuje się ją jako wartość oraz jako indywidualne doświadczenie zmysłowe, które można odbierać zarówno tylko jednym, jak i wieloma zmysłami w tym samym czasie, np.:
Uczucie zadowolenia często stawiane jest obok innych impulsów czysto biologicznych, które mają zapewnić przetrwanie gatunku. Np. strach ma chronić przed niepotrzebnym ryzykiem i potencjalną śmiercią, a przyjemność zachęcać do regularnego jedzenia (by dostarczyć organizmowi potrzebnych składników odżywczych) oraz kontaktów płciowych (prokreacji).
Wedle wielu teorii i koncepcji badaczy, to co jednostka odbiera jako przyjemne jest po części powodowane potrzebami biologicznymi, a po części jest efektem wzrastania w konkretnej kulturze, społeczeństwie i rodzinie. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że poczujemy zadowolenie dostając na obiad zupę pomidorową. Chińczyk poczuje to samo, gdy zobaczy ryż. Prawdopodobnie osoba po 80 roku życia chętniej posłucha piosenki Mieczysława Fogga, a osoba po 20 roku życia Billie Eilish. Oczywiście te przykłady polegają na generalizacji, ale dobrze obrazują to, że świat, w którym żyjemy ma wpływ na upodobania i odczuwanie pozytywnych emocji.
Na to, co traktujemy jako przyjemność i kiedy ją odbieramy, ma także wpływ nasze wnętrze i osobiste preferencje, których przyczyna może być niemożliwa do odkrycia. Często zdarza się, że mamy inne upodobania niż rodzice i rodzeństwo, którzy wychowywali się w tej samej kulturze. Bywa też tak, że zmieniamy zdanie pod wpływem przemyśleń i wymiany opinii, a to, co do tej pory nas nie interesowało (np. odwiedzanie muzeów) nagle daje radość.
CENTRUM DOBRYCH MYŚLI
ul. Saska 12E/30, 30-720 Kraków, woj. małopolskie
NIP: 5532298020
REGON: 369744938
KONTO BANKOWE NEST BANK: 91 2530 0008 2062 1066 6269 0001