Strona główna / Aktualności / Żałoba i strata
W psychologii pojęcie żałoby pojawia się w różnych kontekstach. Mówimy o niej najczęściej po śmierci bliskiej nam osoby. Ale mówimy o żałobie również po rozstaniu, rozwodzie, ale też po innych ważnych stratach w naszym życiu (np. diagnoza poważnej choroby może być przeżywana jako żałoba, gdyż tracimy wówczas zdrowie).
Bez względu na to, o jakiej stracie mówimy, jej przeżywanie wiążę się z gorszą kondycją psychiczną. Część osób po śmierci kogoś, z kim łączyła je silna więź, po rozwodzie czy po diagnozie poważnej choroby szuka wsparcia u rodziny oraz przyjaciół, inni sami starają się „przepracować” bolesną stratę. Każdy z nas inaczej reaguje oraz odczuwa inne emocje w zaistniałej sytuacji. Część z osób korzysta także z pomocy psychologów i w zaciszu gabinetu psychoterapeutycznego, stara się poradzić sobie z tą trudną sytuacją. Żałoba to bolesny, a czasem także długotrwały proces.
Specjaliści od znajomości ludzkiej psychiki rozróżniają kilka etapów żałoby, do których zalicza się: szok, uświadomienie sobie straty, wycofanie się, powracanie do zdrowia oraz odnowę. Zazwyczaj najtrudniejsze okazują się pierwsze miesiące po stracie – wówczas u osób można zaobserwować szereg zachowań i emocji, które mogą wydawać się dziwne, a są naturalnym elementem żałoby. Może być to złość (nawet na osobę, która zmarła), obniżenie aktywności, apatia, irytacja, uczucie bezradności czy gwałtowność zachowań. W każdym z tych przypadków, zachowania te należy uznać za normalne, o ile nie pozostają długotrwałe. Jeśli wymienione stany utrzymują się jednak dłużej oraz wpływają znacząco na codzienne funkcjonowanie, wówczas można zacząć myśleć o szukaniu profesjonalnej pomocy.
Psychologowie, do których gabinetów trafiają osoby w żałobie, starają się przeprowadzić pacjentów przez ten trudny w ich życiu etap, dobierając indywidualne metody terapii. Już sama rozmowa z psychologiem o zaistniałej sytuacji i bolesnej stracie może przynieść spodziewaną ulgę i przyczynić się do lepszego radzenia sobie z traumatycznym doświadczeniem. Terapeuta będzie też w stanie wyjaśnić przyczyny skrajnych emocji, co może z czasem prowadzić do pogodzenia się i akceptacji straty.
Pamiętajmy, że przechodzenie żałoby jest naturalnym sposobem radzenia sobie z odejściem bliskich. Smutek w tym procesie pomaga pożegnać się z tym, co straciliśmy, przeżyć to, że niektórych rzeczy nie możemy mieć; jest elementem przystosowania się do nowego etapu. Warto mieć to na uwadze i pozwolić sobie na przechodzenie kolejnych etapów żałoby.
CENTRUM DOBRYCH MYŚLI
ul. Saska 12E/30, 30-720 Kraków, woj. małopolskie
NIP: 5532298020
REGON: 369744938
KONTO BANKOWE NEST BANK: 91 2530 0008 2062 1066 6269 0001