arrow_upward
Data dodania wpisu: 2 maja 2023

Trudno o bardziej istotną emocję w życiu człowieka niż miłość — to ona w dużej mierze wpływa na nasze wybory życiowe. Począwszy od tych drobnych, jak sposób spędzania wolnego czasu czy też decyzje konsumenckie, aż po te nieco większego kalibru, jak wybór partnera. Miłość może również przybierać zgoła różne formy, a granice pomiędzy nimi często okazują się zatarte. Dziś skupimy się jednak na uczuciu romantycznym, które stanowi podstawę każdej relacji partnerskiej. Dlaczego łączymy się w pary? Jakie są cechy udanej relacji? Czy związki naprawdę są takie ważne? To tylko niektóre z pytań.

Zdolność nawiązywania zdrowych relacji jest nabyta

Uczucia, które na co dzień odczuwamy, wywoływane są przez reakcje chemiczne zachodzące w naszym mózgu — jest to oczywiście znaczne uproszczenie faktycznego stanu, lecz w gruncie rzeczy jest to prawda. Nawiązywanie zdrowych relacji społecznych, a w tym również związków romantycznych, to z kolei umiejętność nabyta. Życia z partnerem uczymy się już od dzieciństwa, przenosząc wzorce wyniesienie z domu oraz najbliższego otoczenia na grunt własnych relacji.

Wyznaczniki dobrego związku

Udana relacja romantyczna powinna opierać się na wzajemnym zaufaniu oraz autentycznej trosce o potrzeby partnera lub partnerki — nawet, gdy te z czasem ulegną zmianie. Kluczem jest tutaj elastyczność i zdolność do akceptacji różnic pomiędzy dwójką kochanków. Oczywiście zakładając, że taka otwartość działa w dwie strony. Niewątpliwie istotna jest też umiejętność rozmowy oraz komunikowania własnych uczuć i potrzeb — doskonały przepływ informacji to jedna z podstaw udanego związku.

Dlaczego związki są dla nas ważne — co daje udana relacja?

Zalet życia związku jest wiele. Począwszy od tych emocjonalnych, jak możliwość rozmowy, zaspokojenie potrzeby troski czy też fizyczną bliskość, aż po te, które stanowią okazję do własnego rozwoju. Relacja oparta na wzajemnym szacunku, akceptacji i zaufaniu pozwoli Ci poszerzyć własne horyzonty — spróbować nowych rzeczy, przewartościować własny punkt widzenia, a także lepiej poznać własne potrzeby i aspiracje. Są również korzyści czysto praktyczne, jak choćby podział kosztów utrzymania oraz możliwość angażowania się w różne aktywności.
wróć na bloga

ZAPRASZAMY DO KONTAKTU

CENTRUM DOBRYCH MYŚLI

Telefon do CENTRUM DOBRYCH MYŚLI

Adres email CENTRUM DOBRYCH MYŚLI

Adres CENTRUM DOBRYCH MYŚLI ul. Saska 12E/30, 30-720 Kraków, woj. małopolskie

Konsultacje psychologiczne NIP: 5532298020

Konsultacje psychologiczne REGON: 369744938

Konsultacje psychologiczne KONTO BANKOWE NEST BANK: 91 2530 0008 2062 1066 6269 0001